2020 FOOTBALL SCHEDULE

                    Division I 1-6; Overall 1-6

Sep. 18 vs Spring Grove*    L 14-31 

Sep. 25 at Dallastown*      L 27-30 Oct.   2 vs Red Lion*          L 13-47

Oct.   9 at South Western* L 27-31  Oct. 16 vs Central York*     L 0-70 

Oct. 24 vs William Penn*    L 7-64

Oct. 30 at Dover*            W 38-25   

        *YAIAA Division I Game

       

      

  GIRLS SOCCER SCHEDULE
   10-4-0 Overall, 10-4-0 YAIAA Div. I
Sep. 26 at *William Penn, W 6-0
Sep. 29 at *Dallastown, L 1-2
Oct.   1 at *Central York, L 2-4
Oct.   3 vs *South Western, W 3-0
Oct.   6 at *Red Lion, W 4-1
Oct. 12 at *Spring Grove, W 6-1
Oct. 15 vs *William Penn, W 6-0
Oct. 17 vs *Dallastown, L 1-3
Oct. 20 vs *Central York, L 0-1
Oct. 22 at *South Western, W 1-0
Oct. 24 vs *Red Lion, W 3-1
Oct. 27 vs *Dover, W 6-0
Oct. 29 vs *Spring Grove, W 4-2
Oct. 31 at *Dover, W 5-2

*YAIAA Division I match

 

 2020 FIELD HOCKEY SCHEDULE

     Overall 2-12-0; YAIAA Div. I 1-12-0

Sep. 25 vs *Dallastown, L 0-3

Sep. 28 vs *Red Lion, L 1-2

Oct.   1 at *Spring Grove, L 2-3

Oct.   5 vs *Central York, L 0-2

Oct.   7 at York Tech, W 6-0

Oct.   9 at *Dallastown, L 0-3

Oct. 13 at *Dover, W 3-0

Oct. 15 at New Oxford, L 1-2

Oct. 16 at *Red Lion, L 0-4

Oct. 17 vs York Suburban, L 0-3

Oct. 19 at Susquehannock, L 1-3

Oct. 21 vs South Western, L 0-2

Oct. 26 vs *Spring Grove, L 1-2

Oct. 28 at *Central York, L 0-7

   ** YAIAA Division I game

2020 CROSS COUNTRY SCHEDULE
          Girls 6-0 Div. I; 6-0 overall
          Boys 3-3 Div. I; 3-3 overall
Sep. 24 vs Dover, Boys W 21-36; Girls W 15-50
Sep. 29 at Dallastown, Boys L 25-34; Girls W 26-30
Oct.   6  at Red Lion, Boys W 21-37; Girls W 16-43
Oct. 10  vs So. Western, Boys L 22-34; Girls W 16-47
Oct. 13  at Spring Grove, Boys W 17-44; Girls W 15-46
Oct. 17  vs Central York, Boys L 22-34; Girls W 15-50
Oct. 24  YAIAA Championships
                            Girls 10 am; Boys 2 pm

 

  BOYS SOCCER SCHEDULE
    12-2-0 Overall, 12-2-0 YAIAA Div. I
Sep. 24 vs *William Penn, W 4-0
Sep. 29 vs *Dallastown, W 2-1
Oct.   1 vs *Central York, W 3-0
Oct.   3 at *South Western, W 1-0
Oct.   6 vs *Red Lion, W 2-0
Oct. 12 vs *Spring Grove, W 5-2
Oct. 14 at *William Penn, W 5-0
Oct. 17 at *Dallastown, L 0-1
Oct. 20 at *Central York, W 2-1
Oct. 22 vs *South Western, W 2-0
Oct. 24 at *Red Lion, W 2-1
Oct. 28 at *Dover, W 4-2
Oct. 29 at *Spring Grove, L 1-5
Oct. 31 vs *Dover, W 2-0
*YAIAA Division I match

  2020 GIRLS VOLLEYBALL SCHEDULE
         Overall 4-8; YAIAA Div. I 4-8
Sep. 24 vs *Dallastown, L 1-3
Sep. 28 vs *Dover, W 3-0
Sep. 29 at *South Western, L 0-3
Oct.   5 at *Central York, L 0-3
Oct.   6 at *Red Lion, W 3-1
Oct.   8 vs *Spring Grove, L 1-3
Oct. 13 at *Dover, W 3-0
Oct. 15 vs *Central York, L 0-3
Oct. 20 at *Dallastown, L 2-3
Oct. 22 vs *South Western, L 0-3
Oct. 27 vs *Red Lion, W 3-0
Oct. 29 at *Spring Grove, L 0-3
                 *YAIAA Division I match
 

   2020 GIRLS TENNIS SCHEDULE
         Division I 2-6; Overall 2-6
Sep. 11 at *Dallastown, L 0-5
Sep. 14 vs *York Suburban, L 0-5
Sep. 16 vs *South Western, L 1-4
Sep. 17 vs *Dover, W 4-1
Sep. 21 at *Central York, L 0-5
Sep. 23 vs *New Oxford, L 0-5
Sep. 30 at *Spring Grove, W 5-0
Oct.   5 at *Red Lion, L 2-3
Oct. 12 YAIAA Singles Tourney
Oct. 13 YAIAA Singles Tourney

2020 GOLF SCHEDULE
            Division I 21 wins, 21 losses
Sep. 14 at Central York, 331, 4th Place  
Sep. 15 at South Western, 341, 4th Place
Sep. 17 Home 327, 2nd Pl.
Sep. 21 at New Oxford, 347, 5th place
Sep. 23 at Dallastown, 330, 4th place
Sep. 24 at Spring Grove, 337, 5th place
Sep. 29 at Red Lion, 330, 4th place

2020-21 GIRLS BASKETBALL SCHEDULE
        8-10 overall; 7-7 YAIAA Div. I
Jan   8 vs Kennard-Dale,    W 60-27
Jan 11 vs Red Lion*            L 47-68
Jan 13 at York High*          W 62-34
Jan 18 vs Susquehannock L 52-55, OT
Jan 20 vs Spring Grove*     L 54-64
Jan 22 at Dallastown*        L 27-54
Jan 26 at Central*              L 45-59
Jan 30 vs Dover*                W 71-17
Feb   5 vs York High*          W 53-47
Feb   9 at South Western*  W 53-50
Feb 10 at York Suburban    L 33-37
Feb 12 at Spring Grove*     L 58-71
Feb 13 at Gettysburg         L 45-48
Feb 16 vs Dallastown*       W 43-38
Feb 17 at Red Lion*           L 37-51
Feb 19 vs Central*             L 31-64
Feb 20 vs South Western* W 43-28
Feb 23 at Dover*                W 56-34

 

2020-21 WRESTLING SCHEDULE  

                    5-5 overall; 3-1 Division II

Jan 12 at Eastern*             W 39-33

Jan 14 at West York*         L 33-41

Jan 21 vs Kennard-Dale*   W 34-21

Jan 25 at South Western   L 6-59

Jan 27 at Upper Dauphin, canceled

Jan 30 vs Middletown,      W 42-27

Feb   4 vs Susquehannock*  W 52-11

Feb   6 at Spring Grove (quad)  8 am

           vs Spring Grove (L6-69)

               vs Hershey (W 48-23)

               vs Garden Spot (L 62-12)

Feb   8 vs Northern York   canceled

Feb 11 at Gettysburg*          L 0-78

Feb 13 vs York Suburban*       10 am

            vs Bermudian Springs   noon

   

Feb 20 District 3 Regionals

                at South Western, 9 am

2020-21 BOYS BASKETBALL SCHEDULE
              11-7; 9-5 YAIAA Div. I
Jan 11 at Red Lion*            L 36-53
Jan 13 vs York High*      L 55-57, OT
Jan 20 at Spring Grove*    W 77-51
Jan 22 vs Dallastown*       W 69-57
Jan 26 vs Central*             W 66-45
Jan 30 at Gettysburg,        W 70-62
Feb   3 at South Western*  W 70-63
Feb   5 at York High*          L 53-51
Feb   9 vs South Western*  L 50-43
Feb 12 vs Spring Grove*    W 57-35
Feb 13 vs Dover                 W 61-19
Feb 16 at Dallastown*       L 52-59      
Feb 17 at New Oxford*      W 58-52   
Feb 19 at Central*             W 71-68
Feb 20 vs Eastern              L 55-60
Feb 23 vs New Oxford*     W 50-48
Feb 26 vs Red Lion*          W 42-41 
        District 3 5A Tournament
Mar 2 at Lampeter-Stras, L 38-57 

 

 2020-21 SWIMMING SCHEDULE
    Boys 5-2 overall; 3-2 Division I
    Girls 2-4-1 overall; 1-3-1 Division I 
Jan 14 at Central*              4:30 pm
           Boys W 106-63; Girls L 63-111
Jan 21 at Spring Grove*     4:30 pm
           Boys L 91-94; Girls W 93-89 
Jan 23 vs Red Lion*              10 am  
           Boys W 129-36; Girls T 88-88
Feb   4 vs Dallastown*           6 pm
           Boys L 63-113; Girls L 80-99
Feb 11 at West York           6:45 pm
           Boys W 121-41; Girls W 92-38
Feb 20 YAIAA Qualifier 
                 At Spring Grove
Feb 22 vs York Suburban       6 pm
           Boys W 108-66; Girls L 81-88 
Feb 23 at South Western*     6 pm
           Boys W 102-74; Girls L 64-116 
Feb 27 District 3 3A Diving at Wilson
Mar  6  District 3 Championships @ CV
Mar 19 PIAA Championships
Mar 20 PIAA Championships
                     at Cumberland Valley