2018 FOOTBALL SCHEDULE

                   4-3 Division I; 5-6 Overall

Aug. 24 vs Solanco            L 13-38

Aug. 31 vs Carlisle              L  6-10

Sep.   7 at Mifflin County   W 21-19

Sep. 14 vs Spring Grove*   W 35-21

Sep. 21 at Dallastown*       L 25-41

Sep. 28 vs Red Lion*         W 24-16

Oct.   5 at South Western* W 38-16  

Oct.  12 vs Central York*     L  7-44

Oct.  19 vs William Penn*   L 28-32

Oct.  26 at New Oxford*    W 49-14

Nov.   2 at Shippensburg**  L   0-6

        *YAIAA Division I Game

     ** District 3 5A Playoff Game

        All games start at 7 pm

      

    2018-2019  WRESTLING SCHEDULE  

                    3-13 overall; 2-4 Division II

Dec   7  at Solanco Tourney        

Dec   8  at Solanco Tourney        

Dec 13 vs Susquehannock      L 24-51

Dec 19 at Dover                       L 30-54

Dec 20 vs Bermudian Springs L 12-69

Dec 28 at Chambersburg Tourney 

Dec 29 at Chambersburg Tourney

Jan   3 vs York Suburban        L 15-57

Jan   5 at Biglerville Tourney  2 W, 3 L

Jan 10 at Eastern York           L 24-54

Jan 12 at Annville-Cle. Tourn 0 W, 4 L

Jan 15 at West York                L 21-51

Jan 18 at New Oxford Tourney

Jan 19 at New Oxford Tourney

Jan 23 vs Kennard-Dale         W 36-24

Feb 22 District 3 Regionals

Feb 23 District 3 Regionals  

2018-19 GIRLS BASKETBALL SCHEDULE

         6-16; 2-12 YAIAA Div. II

Dec   7 at Manheim Central tourney

            vs Manheim Township  W 56-50

Dec   8 at Manheim Central tourney

            vs Mechanicsburg         L 40-60

Dec 11 at York Suburban          L 47-50

Dec 12 vs Cocalico                   L 35-51

Dec 14 vs Kennard-Dale           L 52-62

Dec 18 at Gettysburg                L 39-63

Dec 21 at West York                 L 42-45

Dec 27 Bobcats Holiday tourney

            vs Columbia                  W 68-54

Dec 28 Bobcats Holiday tourney

            vs Elizabethtown          L 32-42 

Jan   2 at Kennard-Dale            L 27-47

Jan   4 vs Dover                        W 54-36

Jan   8 vs Susquehannock        L 36-61

Jan 10 vs Annville-Cleona        W 52-39

Jan 11 at Eastern York             L 43-57

Jan 14 vs York Suburban          L 34-42

Jan 18 vs Gettysburg               L 33-55

Jan 22 vs West York                 L 43-47

Jan 25 at Dover                        W 45-36

Jan 26 at Central York             L 42-60

Feb   2 at Red Land                  W 53-39

Feb   4 vs Eastern York            L 57-72

Feb   5 vs Susquehannock  L 50-55, ot

2018-19 BOYS BASKETBALL SCHEDULE

              14-12; 7-7 YAIAA Div. I

Dec   7 Bobcat tip-off tournament

            vs Columbia              W 65-51

Dec   8 Bobcat tip-off tournament

            vs Northern              W 61-48

Dec 11 vs Dallastown          L 46-52

Dec 14 at Central York        W 52-50

Dec 18 vs South Western    W 71-28

Dec 21 vs Spring Grove       W 73-39

Dec 22 at Gettysburg          W 58-51

Dec 27 at West York tournament

            vs Ephrata                W 73-42

Dec 28 at West York tournament

            vs West York            L 53-61

Jan   2 vs Dover                   W 63-53

Jan   4 at York High             L 65-69

Jan   8 at New Oxford          L 37-55

Jan   9 vs Manheim Twnsp  W 47-46

Jan 11 vs Red Lion               W 52-48

Jan 14 at Dallastown           W 76-60

Jan 16 vs Central York         L 61-72

Jan 18 at South Western     W 57-36

Jan 22 at Spring Grove         L 52-58

Jan 25 vs York High             L 57-71

Jan 30 vs New Oxford          L 56-72

Feb   2 at Williamsport         L 65-77

Feb   4 at Red Lion               W 51-43

       District 3 Tournament

Feb 18 at West York             W 39-32

Feb 22 at York High              L 57-80

Feb 25 at Lampeter-Strasburg L 33-65

Feb 28 vs Garden Spot,        W 56-38

       PIAA Tournament

Mar  8 vs Moon Twp              L 53-77

2019 BOYS VOLLEYBALL SCHEDULE

                           11-0 YAIAA, 17-3 Overall

March 22 at Derry Area,                   W 3-1

March 23 at North Allegheny Tourn, 9 am

March 26 vs Susquehannock,          W 3-0

March 28 vs New Oxford,                 W 3-0

March 30 BOBCAT Invitational Champs!!

April     2 at West York,                    W 3-0

April     4 vs Red Lion                       W 3-0

April     5 at Pennsbury                    W 3-0

April     9 at York Suburban              W 3-1

April   13 at Koller Classic 

April   16 vs Spring Grove                W 3-0

April   18 at Cumberland Valley       L 0-3

April   23 at Dallastown                   W 3-0

April   25 vs Kennard-Dale               W 3-0

April   27 State College Tourney Champs

April   30 at Eastern York                W 3-0

May      2 vs Dover                           W 3-0

May      7 at Central York                W 3-1

             YAIAA Tournament  

May    13 vs Red Lion                      W 3-0

             YAIAA Championship at Dallastown

May    14 vs Central York               W 3-0

             District 3 Tournament

May    20 vs Exeter                         W 3-2

May    22 vs State College              L 1-3

May    24 vs Cumber. Valley           w 3-1

             PIAA tournament

May    28 vs Central Bucks East    W 3-2

June     1 vs Whitehall                   W 3-2

June     4 vs Central York               L 2-3

            

  2018 FIELD HOCKEY SCHEDULE

        Overall 3-15; YAIAA Div. I 2-11

Sept.  4  at Conestoga Valley       L 0-8

Sept.  5  vs New Oxford                L 0-3

Sept.  6  at Susquehannock          L 0-1

Sept.  8  at Red Land                     L 0-6

Sept. 10 vs Dover                         W 1-0 

Sept. 12 vs Central York               L 0-8

Sept. 14 at Red Lion                      L 0-9

Sept. 17 vs Spring Grove               L 1-4

Sept. 19 at Dallastown                  L 0-4

Sept. 22 vs Bishop McDevitt         L 0-9

Sept. 24 vs Littlestown                 L 0-2

Sept. 25 at Central York               L 0-5

Sept. 29 vs Red Lion                     L 2-6

Oct.  1   at Spring Grove               L 1-2 

Oct.  4   vs Dallastown                  L 0-4

Oct.  8   vs York Tech                   W 5-0

Oct.  9   at York Suburban            W 2-1

Oct. 10  vs South Western            L 0-4

Oct. 16    YAIAA Tournament

Oct. 18    YAIAA Tournament 

Oct. 20    YAIAA Championship

 

2018 GOLF SCHEDULE

Aug. 16 Home at Royal Manchester 5th 

Aug. 22 at South Western, 5th place 

Aug. 27 at Central York, 5th place

Sept. 6 at Red Lion, 5th place

Sept. 12 at Dallastown, 5th place     

Sept. 17 at New Oxford

Sept. 20 at Spring Grove

 2018-19 SWIMMING SCHEDULE

    Boys 2-5 overall; 1-4 Division I

    Girls 4-3 overall; 2-3 Division I

Dec 8 Dover Invitational Diving 

Dec 13 at Gettysburg

           Boys W 94-76; Girls W 110-59

Dec 20 vs Dover

           Boys L 76-107; Girls W 114-72

Jan   3 vs Dallastown*

           Boys L 70-109; Girls L 70-110

Jan 10 vs Red Lion*

           Boys W 102-78; Girls W 97-83

Jan 17 at Central York*

           Boys L 64-114; Girls L 67-117

Jan 24 at Spring Grove*

           Boys L 75-108; Girls L 91-94

Jan 31 vs South Western*

           Boys L 80-106; Girls W 101-82 

Feb   7 YAIAA Diving Championships  

Feb   8 YAIAA Swimming

Feb   9        Championships at Central

Feb 23 District 3 3A Diving at Wilson

Mar  1 District 3 Championships @ CV

Mar  2 District 3 Championships @ CV

Mar 15 PIAA Championships

Mar 16 PIAA Championships

                     at Bucknell University

2018 CROSS COUNTRY SCHEDULE

          Girls 1-0 Div. I; 6-0 overall

          Boys 0-1 Div. I; 2-4 overall

Sept. 6            at Gettysburg                    4:30 PM

                 Girls 3-0; Boys 1-2
Sept. 8           at Lebanon Valley Invitational TBD
Sept. 11           at Fairfield                         4:30 PM

                 Girls 3-0; Boys 1-2
Sept. 15          at Bloser Invite (Big Spring)     TBD
Sept. 18          at Eastern York                  4:30 PM

Sept. 25         at Biglerville                       4:30 PM
Sept. 29         at Paul Short Invite (Lehigh)    TBD
Oct. 2             Home meet                         4:30 PM
Oct. 6             at Gettysburg Invitational         TBD
Oct. 9             at Dallastown                     4:30 PM

Sept. 16          YAIAA Championship at Gettysburg

Sept. 27         District Championship at Big Spring

  2018 GIRLS VOLLEYBALL SCHEDULE

         Overall 1-13; YAIAA Div. I 1-10

Sept.  1 Trinity Tournament        TBD

Sept.  4 vs Central York             L 0-3

Sept.  6 at South Western          L 0-3

Sept.  8 Dallastown Tournament TBD

Sept. 10 vs Susquehannock       L 1-3

Sept. 11 vs Spring Grove            L 1-3

Sept. 18 at Dallastown               L 0-3

Sept. 20 vs Red Lion                   L 1-3

Sept. 22 Cumberland Val Tourney

Sept. 25 at Dover                        L 0-3

Sept. 27 at Central York             L 0-3

Sept. 29 Manheim Central Tourney

Oct.    2 vs South Western          L 0-3

Oct.    4 at Spring Grove             L 1-3

Oct.    8 at Linville Hill                L 0-3

Oct.  11 vs Dallastown                L 1-3

Oct.  16 at Red Lion                   W 3-0

Oct.  18 vs Dover                        L 0-3

Oct.  22     YAIAA Tournament

Oct.  23    YAIAA Championship    

   2018 GIRLS TENNIS SCHEDULE

         Division I 10-2; Overall 11-3

Aug. 21 at West York                 W 5-0

Aug. 22 at Hempfield                  L 1-4

Aug. 27 vs Dallastown                L 1-4

Aug. 30 at Spring Grove             W 5-0

Sept.  4 vs New Oxford               L 1-4

Sept.  5 at South Western          W 3-2

Sept. 11 vs Dover                       W 5-0 

Sept. 12 at York Suburban         W 5-0

Sept. 13 at York Catholic           W 5-0

Sept. 19 vs Susquehannock       W 4-1

Sept. 20 vs Central York            W 4-1

Sept. 24 vs Kennard-Dale          W 5-0

Sept. 26 at Red Lion                  W 5-0

Oct.    1  at Gettysburg              W 4-1

  2018 GIRLS SOCCER SCHEDULE

        9-9-1 Overall, 7-5 YAIAA Div. I

Sept.  1 Shippensburg               W 3-1

Sept.  1 vs Greencastle             L 0-3

Sept.  4 at Spring Grove            W 2-0

Sept.  6 vs Central York             L 1-2

Sept.  8 vs Lampeter-Strasburg T 1-1

Sept. 11 vs Manheim Central     L 1-4

Sept. 13 vs New Oxford            W 7-0

Sept. 15 at Dallastown              L 1-4

Sept. 18 at Red Lion                  L 0-4 

Sept. 20 vs South Western       W 3-0

Sept. 22 vs East Pennsboro     W 2-0

Sept. 25 vs Spring Grove          W 3-2

Sept. 28 at Central York      W 3-2, ot 

Sept. 29 vs Conestoga Vall       L 0-3

Oct.   2  at New Oxford             W 5-0

Oct.   4 vs Dallastown               L 0-1

Oct.   9 vs Red Lion                   W 2-1

Oct. 11 at South Western          L 1-2

    District 3 Class 4A Tournament

Oct 23  at Wilson                       L 1-4

     2019 SOFTBALL SCHEDULE

                          11-4 Div II, 14-6 Overall

March 28 vs New Oxford     W 8-7, 8 inn

March 29 at Fairfield                   W 16-0

April     1 vs Central York              W 9-5

April     3 at Spring Grove           L 14-19

April     4 at Eastern York             W 2-1

April     8 at South Western      W 13-11

April   10 vs Red Lion                 W 13-3

April   12 vs Dallastown               W 8-7

April   15 vs York Suburban        W 10-0

April   17 at Susquehannock        W 6-0

April   18 vs Hershey                    W 5-1

April   22 vs Dover                      W 16-1

April   23 at East Pennsboro      W 10-0

April   24 at Central York             W 3-2

April   29 vs Spring Grove             L 3-6

May      1 vs South Western       W 12-2 

May      7 vs Lampeter-Strasb     L 5-11

May      8 at Dallastown                L 7-8

May    15 at Red Lion                    L 4-5

      Games start at 4:15, unless marked           

         YAIAA Tournament 

         District 3 Tournament

May    21 at Exeter                       L 2-7

  2018 BOYS SOCCER SCHEDULE

        9-8-2 Overall, 7-4-1 YAIAA Div. I

Sept.  1  at Shippensburg           W 2-1

Sept.  1  vs Greencastle             W 4-3

Sept.  4  vs Spring Grove            W 2-0

Sept.  8  at Lampeter-Strasburg L 0-1

Sept. 11 at Manheim Central      T 0-0

Sept. 13 at New Oxford              W 4-1

Sept. 15 vs Dallastown               L 0-3

Sept. 18 vs Red Lion            L 1-2, 2ot 

Sept. 20 at South Western         L 1-3

Sept. 24 at Central York            W 1-0

Sept. 25 at Spring Grove            W 2-0

Sept. 27 vs Central York            W 2-0

Sept. 29 at Conestoga Valley     L 1-4

Oct.  2    vs New Oxford             W 4-0

Oct.  4    at Dallastown              W 2-1

Oct.  6    vs Twin Valley             W 4-0

Oct.  9    at Red Lion                   L 0-3

Oct. 11   vs South Western         T 1-1

               YAIAA Tournament

Oct. 16   vs West York                L 2-4

           District 3 4A Tournament

Oct. 23   at Cumberland Valley  L 0-5

    2019 BASEBALL SCHEDULE

                        7-8 Div I, 9-11 Overall

March 26 at Big Spring                   W 6-1

March 28 vs New Oxford      W 5-4, 8 inn

March 29 vs Northern                    L 4-13

April     1 vs Central York               L 7-17

April     3 at Spring Grove             L 10-11

April      4 at Gettysburg                 L 0-15

April     8 at South Western             W 4-3

April   10 vs Red Lion                       L 1-8

April   12 vs Dallastown                 L 0-15

April   16 vs York Suburban          W 10-1

April   17 at Susquehannock           L 5-7

April   18 at Red Land                    L 1-11

April   22 vs Dover                         W 10-5

April   24 at Central York      W 9-2, 9 inn

April   29 vs Spring Grove   W 10-9, 8 inn

May      1 vs South Western W 2-1, 10 inn

May      3 vs Mechanicsburg,         L 0-12

May      6 at Red Lion                     L 6-10

May      8 at Dallastown                 L 0-11

May    10 at Greencastle-Antrim   W 5-0   

             YAIAA Tournament

             District 3 Tournament

             PIAA Tournament

2019 TRACK SCHEDULE

         Boys 1-5 Div I, 1-5 Overall: Girls 1-5 Div I, 1-5 Overall

March 26 vs William Penn, 3:45 pm

          Girls W 93-35; Boys L 61-66

April     2 vs Spring Grove, 3:30 pm

          Girls L 54-96; Boys W 68-68* 

April     5 at Herb Schmidt Relays (YS), 3:30 pm

April     6 at Bryce Dallas Invitational, 9 am

April   11 at Red Lion

           Girls L 38-111; Boys L 65-85

April   13 at Black Knight Invitational, 8:45 am

April   16 at Dallastown

           Girls L 50-98; Boys L 53-96

April   20 at Jack Roddick Invitational, 9 am

April   23 vs Central York

           Girls L 63-83; Boys L 39-110

April   26 at Cy Fitz Invitational, 3 pm

April   30 at South Western, 3:45 pm

           Girls L 32-118; Boys L 33-117 

May     3 at Battle of the Bridges (EY), 4 pm

May 10 YAIAA Championships

May 17 District 3 Championships at Shippensburg 

May 18 District 3 Championships at Shippensburg 

May 24 PIAA Championships at Shippensburg

May 25 PIAA Championships at Shippensburg 

  2019 BOYS TENNIS SCHEDULE

                          9-1 Division I; 14-3 Overall

March 14 vs Hempfield               W 3-2

March 18 at Dallastown              L  0-5

March 20 vs Dover                      W 5-0

March 29 at Biglerville               W 5-0

April     1 at Red Land                 W 5-0

April     2 vs York Suburban        W 4-1

April     8 at South Western        W 5-0

April     9 vs Central York           W 5-0

April   11 vs Spring Grove           W 4-1

April   12 at Delone Catholic, ppd

April   13 at Bermudian Springs W 5-0

April   15 at Red Lion                  W 5-0

April   16 vs New Oxford            W 4-1

April   18 at Northern                 W 5-0

April   22 at Susquehannock,     W 5-0

April   25 YAIAA Singles Tournament

April   26 YAIAA Singles Tournament

April   27 YAIAA Singles Tournament

April   29 YAIAA Doubles Tournament

April   30 YAIAA Doubles Tournament

    District 3 Team Championships

May     6 vs York Suburban        W 3-1

May     7 vs Hershey                   L 0-3

May     9 vs Cedar Crest             L 0-3