2019 FOOTBALL SCHEDULE

   Division I 4-3; Overall 7-4

Aug. 23 at Solanco       W 55-35

Aug. 30 at Carlisle        W 21-14   

Sep.   6 vs Mifflin Cty   W 35-13

Sep.  13 at Spr Grove*  W 40-14

Sep. 20 vs Dallastown*  W 24-7

Sep. 27 at Red Lion*      L 28-41

Oct.   4 vs So Westn  * W 49-10  

Oct.  11 at Central*          L   7-57

Oct.  18 at York High*    L   7-32 

Oct.  25 vs New Oxford*W 38-21 

Nov.   1 vs New Oxford** L 14-41 

        *YAIAA Division I Game

     ** District 3 5A Playoff Game

      

2019 GIRLS SOCCER SCHEDULE                   

13-7-1 Overall, 9-2-1 YAIAA Div. I

Aug. 31 at Shippensburg

               vs Greencastle            W 5-4

               vs Shippensburg          W 1-0 

Sept.  3 vs Spring Grove*           W 7-0

Sept.  5 at Central York*             L 0-1

Sept.  7 at Lampeter-Strasburg  L 0-1

Sept. 10 at Manheim Central      L 0-3

Sept. 13 at New Oxford*            W 7-0

Sept. 14 vs Dallastown*             W 1-0

Sept. 17 vs Red Lion*                 L 0-1

Sept. 19 at South Western*       W 4-1

Sept. 21 at East Pennsboro       W 7-0

Sept. 24 at Spring Grove*          W 6-2

Sept. 26 vs Central York*   W 1-0, 2OT 

Sept. 28 at Conestoga Valley,    L 0-4

Oct.    1 vs New Oxford*            W 7-1

Oct.    2 at Dallastown*              T 0-0

Oct.    8 at Red Lion*                  W 2-1

Oct. 10 vs South Western*         W 5-0

       YAIAA Tournament

Oct. 15 vs Biglerville                  W 1-0

Oct. 17 vs Gettysburg                L 2-3

                      7:30 pm at Eastern 

    District 3 Class 4A Tournament

Oct. 22 at Wilson                        L 0-3

      

2019 GIRLS TENNIS SCHEDULE                   

Division I 3-6; Overall 6-9

Aug. 20 vs West York,                  W 5-0

Aug. 22 at Red Land,                    W 5-0

Aug. 26 at Dallastown*                 L 0-5

Aug. 28 vs Spring Grove*             W 5-0

Sept.  3 at New Oxford*               L 1-4

Sept.  4 vs South Western*          L 1-4

Sept.  9 at Dover*                         W 5-0

Sept. 11 vs York Suburban*         L 2-3

Sept. 13 vs York Catholic            W 4-1

Sept. 16 at Central York*             L 1-4

Sept. 17 vs Cedar Cliff                 L 2-3

Sept. 18 at Susquehannock*       L 1-4

Sept. 23 at Kennard-Dale            L 1-4

Sept. 25 vs Red Lion*                  W 3-2

Sept. 30 vs Gettysburg                L 2-3

Oct.    3 YAIAA Singles Tourney

Oct.    4 YAIAA Singles Tourney

Oct.    5 YAIAA Singles Tourney

Oct.    7 YAIAA Doubles Tourney

Oct.    8 YAIAA Doubles Tourney

2019 FIELD HOCKEY SCHEDULE                       Overall 1-15-1; YAIAA Div. I 0-12-1 

Aug. 30 vs Conestoga Valley        L 0-7

Sept.  3 at New Oxford*                L 0-8

Sept.  4 vs Susquehannock*         L 2-5

Sept.  7 vs Red Land                     L 0-7

Sept.  9 at Dover*                          L 0-2

Sept. 13 vs Red Lion*                   L 0-8 

Sept. 16 at Spring Grove*            T 0-0

Sept. 18 vs Dallastown*               L 1-3

Sept. 21 at Bishop McDevitt         L 0-6

Sept. 23 at Littlestown                 L 0-2

Sept. 24 vs Central York*             L 0-4

Sept. 26 at Red Lion*                    L 0-5

Sept. 30 vs Spring Grove*             L 0-1 

Oct.     2 at Dallastown*               L 0-2

Oct.     5 at Central York*             L 1-8

Oct.     8 vs York Suburban*         L 0-2

Oct.     9 at York Tech                  W 3-1

Oct.   10 at South Western*         L 0-6

      

2019 GIRLS VOLLEYBALL SCHEDULE                    Overall 5-10; YAIAA Div. I 3-9

Aug. 31 Trinity Tournament, 9 am

Sept.  3 at *Central York            L 0-3

Sept.  5 vs *South Western        L 0-3

Sept.  7 Dallastown Tourney, 9 am

Sept.  9 at Susquehannock        L 0-3

Sept. 10 at *Spring Grove          L 0-3

Sept. 17 vs *Dallastown             L 0-3

Sept. 19 at *Red Lion                 L 2-3

Sept. 21 at Eastern Tourney, 9 am

Sept. 23 vs *Central York*        L 0-3

Sept. 24 vs *Dover*                   W 3-0

Oct.    1 at *South Western*      L 0-3 

Oct.    2 vs *Spring Grove*         L 1-3

Oct.    7 vs Linville Hill               W 3-0

Oct.  10 at *Dallastown*            L 0-3

Oct.  14 vs Red Land                 W 3-0

Oct.  15 vs *Red Lion*              W 3-0

Oct.  17 at *Dover*                    W 3-1

                 *YAIAA Division I match

      

2019 GOLF SCHEDULE                               Division I 6 wins, 36 losses

Aug. 15 Home at Royal Manch. 376, 5th pl

Aug. 21 at South Western, 350, 3rd place

Aug. 28 at Central York, 2 pm

Sept. 5 at York Tech, 3 pm

Sept. 9 at Dallastown, 2 pm   

Sept. 11 at Red Lion, 2 pm

Sept. 17 at New Oxford, 1:30 pm

Sept. 19 at Spring Grove, 1:30 pm

2019 BOYS SOCCER SCHEDULE                   

10-8-1 Overall, 7-3-1 YAIAA Div. I

Aug. 31  at Shippensburg Tournament

                  vs Shippensburg        W 3-1

                  vs Greencastle          W 5-3

Sept.  4 at Spring Grove*            W 3-1

Sept.  5 vs Central York*            T 0-0

Sept.  7  vs Lampeter-Strasburg L 0-1

Sept. 10 vs Manheim Central      L 0-1

Sept. 12 vs New Oxford*             W 4-2

Sept. 14 at Dallastown*              L 0-3

Sept. 17 at Red Lion*                  W 5-0

Sept. 19 vs South Western*        L 0-1

Sept. 24 vs Spring Grove*           W 3-1

Sept. 26 at Central York*            W 1-0

Sept. 28 vs Conestoga Valley     L 2-4

Oct.    1 at New Oxford*              W 3-1

Oct.    2 vs Dallastown*              L 1-2

Oct.    5 at Twin Valley                W 3-0

Oct.    8 vs Red Lion*                  W 2-1

Oct.  10 at South Western*         W 2-0

               YAIAA Tournament

Oct.   15 vs York Catholic       L 0-1, ot

           District 3 4A Tournament

Oct.   22 at Manheim Twp           L 1-2

      

2019 CROSS COUNTRY SCHEDULE                    Girls 7-0 Div. I; 20-0 overall

          Boys 6-1 Div. I; 15-5 overall

Sept. 5           Home Meet,               

                 Girls 4-0, 2-0; Boys 3-1, 1-1
Sept. 7      at Lebanon Valley Invitational 
Sept. 10          at Central York             

                 Girls 2-0, 1-0; Boys 1-1, 0-1
Sept. 14          at Bloser Invite 
Sept. 17          at Delone Catholic         

                 Girls 4-0, 1-0; Boys 4-0, 1-0 

Sept. 24         at Kennard-Dale          

                 Girls 4-0, 1-0; Boys 3-1, 1-0
Sept. 28         at Carlisle Invite           
Oct. 1             Home meet vs Suburban 

                 Girls 3-0, 0-0; Boys 1-2, 0-0
Oct. 5            at Paul Short Invitational      
Oct. 8            Home meet              

                 Girls 3-0, 2-0; Boys 3-0, 2-0

Oct. 15          YAIAA Championship 

Oct. 26         District Championship

      

2019-20 BOYS BASKETBALL SCHEDULE

              14-10; 8-6 YAIAA Div. I

Dec   6 Bobcat tip-off tournament

             vs Northern York W 67-51

Dec   7 Bobcat tip-off tournament

             vs Eastern York W 86-44

Dec 10 at *Dallastown L 55-67

Dec 13 vs *Central York W 65-59

Dec 17 at *South Western W 65-42

Dec 20 at *Spring Grove W

Dec 23 vs Gettysburg L 60-63

Dec 27 at West York tournament

            vs Conrad Weiser W 64-41

Dec 28 at West York tournament

            vs West York W 68-51

Dec 30 at Dover W 77-31

Jan   3 vs *York High W 52-43

Jan   8 at Manheim Township L 62-78

Jan 10 at *Red Lion W 50-47

Jan 13 vs *Dallastown W 50-45

Jan 15 at *Central York L 67-69, OT

Jan 17 vs *South Western, W 47-33

Jan 21 vs *Spring Grove, W 47-39

Jan 22 vs *New Oxford, L 47-70

Jan 24 at *York High, L 51-58

Jan 28 at *New Oxford, L 58-70

Jan 31 vs *Red Lion, L 56-58

Feb   1 vs Williamsport, W 68-61

       District 3 Tournament

Feb 17 at Muhlenberg, L 61-66

Feb 20 vs Hershey, L 61-77

       PIAA Tournament

2019-20 GIRLS BASKETBALL SCHEDULE

         8-14; 4-10 YAIAA Div. II

Dec   6 at Manheim Central tourney

            vs Manheim Central, L 40-54

Dec   7 at Manheim Central tourney

            vs Manheim Twp, L 54-67

Dec 10 vs *York Suburban, L 32-51

Dec 11 at Cocalico, W 48-39

Dec 13 at *Kennard-Dale, W 36-31

Dec 17 vs *Gettysburg, L 35-49

Dec 20 vs *West York, L 47-51             

Dec 27 Bobcats Holiday tourney

            vs Columbia W 61-33

Dec 28 Bobcats Holiday tourney

            vs Elizabethtown, L 40-41, OT

Jan   3 at *Dover W 63-23

Jan   8 at Annville-Cleona W 48-32

Jan 10 vs *Eastern York L 52-73

Jan 13 at *York Suburban L 48-57

Jan 15 vs *Kennard-Dale, L 31-53

Jan 17 at *Gettysburg, L 28-58

Jan 20 at *Susquehannock, W 48-46

Jan 21 at *West York, L 59-75

Jan 24 vs *Dover, W 43-23

Jan 25 vs Central York, L 43-50

Jan 28 vs *Susquehannock, L 60-61 ot

Jan 31 at *Eastern York, L 33-62

Feb   1 vs Red Land, W 52-34

     *YAIAA Division II Game

 2019-20 WRESTLING SCHEDULE  

                    5-11 overall; 3-2 Division II

Dec   6 at Solanco Tourney      

Dec   7 at Solanco Tourney     

Dec 18 vs Dover, W 39-36

Dec 19 at Bermudiab, L 25-42

Dec 27 at Chambersburg Tourney

Dec 28 at Chambersburg Tourney

Jan   2 at York Suburban, L 24-50

Jan   4 at Biglerville Tourney

Jan   9 vs Eastern York, L 32-39

Jan 11 at Annville-Cle. Tourney

Jan 14 vs West York, W 38-33

Jan 16 at Kennard-Dale, W 40-36

Jan 17 at New Oxford Tourney

Jan 18 at New Oxford Tourney

Feb   5 at Susquehannock, L 35-39

       District 3 Regionals

       District 3 Regionals  

 2019-20 SWIMMING SCHEDULE

    Boys 3-4 overall; 2-3 Division I

    Girls 0-7 overall; 0-5 Division I

Dec 12 vs Gettysburg, 6 pm

           Boys W 104-71; Girls L 72-102 

Dec 19 at Dover, 5 pm

           Boys L 86-94; Girls L 76-107

Jan   9  at *Red Lion, 4:30 pm

           Boys L 79-97; Girls L 54-116 

Jan 14 at *Dallastown, 4:30 pm

           Boys L 64-106; Girls L 50-117 

Jan 16 vs *Central York, 6 pm

           Boys L 83-90; Girls L 65-113

Jan 23 vs *Spring Grove, 6 pm

           Boys W 94-88; Girls L 72-113 

Jan 30 at *South Western, 6 pm

           Boys W 93-87; Girls L 61-123  

Feb   6 YAIAA Diving Championships  

Feb   7 YAIAA Swimming

Feb   8        Championships at Central

Feb 22 District 3 3A Diving at Wilson

Feb 28 District 3 Championships @ CV

Feb 29 District 3 Championships @ CV

Mar 11 PIAA Championships

Mar 12 PIAA Championships

                     at Bucknell University