2016-2017 Results 

     2016 FOOTBALL SCHEDULE

Sept. 2 vs Daniel Boone      W 60-6

Sept. 9 at York Suburban    W 49-7

Sept. 17 at Solanco             W 47-7 

Sept. 23 vs Central York*    L 27-28

Sept. 30 at Red Lion*         L 14-35

Oct. 7 vs Dallastown*          W 24-13

Oct. 14 at William Penn*     W 37-6

Oct. 21 vs Spring Grove*     W 27-0 

Oct. 28 vs South Western*  W 31-0

Nov. 4 at New Oxford*        W 49-0

Nov. 11 vs Cocalico**           L 24-25

        *YAIAA Division I Game

       **District 3 5A Playoff Game

  2016 GIRLS SOCCER SCHEDULE

Sept. 2 at Conestoga Valley    L 6-0

Sept. 6 at Red Lion                  L 2-0

Sept.10 vs Eastern York         W 4-0

Sept. 13 at Dallastown            L 5-0

Sept. 15 at New Oxford           W 6-0

Sept. 17 vs Central York         W 5-4

Sept. 20 at South Western      W 3-2

Sept. 22 vs Spring Grove         W 6-0

Sept. 24 at Biglerville              W 6-0

Sept. 27 vs Red Lion                W 4-2

Sept. 30 vs Susquehanna Twp W 5-0

Oct. 1 vs Dallastown                W 3-2

Oct. 3 vs East Pennsboro         L 1-3

Oct. 4 vs New Oxford               W 5-2

Oct. 6 at Central York               L 0-1

Oct.  8 vs Susquehannock       W 1-0

Oct. 11 vs South Western        W 4-1

Oct. 13 at Spring Grove            W 3-0

Oct. 15 vs York Catholic           L 1-2 

**Oct. 24 vs Conrad Weiser      W 3-1

**Oct 27 vs Northern York        L 1-3

   **District 3 AAA Tournament game

     2016 GIRLS TENNIS SCHEDULE

Aug. 29 vs Spring Grove             W 3-2

Sept. 7 at Dover                          W 3-2

Sept. 9 vs Hanover                      W 5-0

Sept. 12 vs Gettysburg               W 5-0

Sept. 14 at Susquehannock        L 2-3

Sept. 15 at York Catholic           W 3-2

Sept. 20 vs Dallastown               L 0-5

Sept. 21 at Red Lion                    W 3-2

Sept. 22 vs Central York              L 1-4

Sept. 26 vs New Oxford               L 1-4

Oct. 3  at South Western             L 2-3

WRESTLING SCHEDULE

Nov 26 at West York Tourney     8 am

Dec 1 at East Pennsboro            6 pm

Dec 10 Bobcats Duals Tourney  9 am

  vs Eastern York, Twin Valley, Susquehannock

    Bobcats went 3-0 to win own tournament

Dec 15 at South Western         L 24-46

Dec 22 vs Dallastown              L 19-43

Dec 29 at Chambersburg Tourney

Dec 30 at Chambersburg Tourney

Jan 5 vs Spring Grove              L 9-59

Jan 7 at Biglerville                     9 am

    vs Littlestown W 45-27; vs South Western L 24-54

Jan 10 vs Central York            L 18-54

Jan 12 at Red Lion                   L 30-44

Jan 17 at New Oxford              L 12-60

Jan 20 at New Oxford Tourn      5 pm

Jan 21 at New Oxford Tourn 7:30 am

Feb 4 Gettysburg Tournament

Feb 7 vs Cedar Crest                  7 pm

Mar 3-4 PIAA Regionals

Mar 9-11 PIAA Championships

     The Giant Center

   2016 FIELD HOCKEY SCHEDULE

Sept. 6 at Spring Grove            L 7-0

Sept. 8 vs Central York            L 10-0

Sept. 9 vs. South Western        L 4-1

Sept. 12 at New Oxford            L 10-0

Sept. 14 vs. Susquehannock    L 6-0

Sept. 16 vs West York              L 2-0

Sept. 21 vs Dover                     W 1-0

Sept. 23 at South Western       L 0-5

Sept. 24 Bobcat Invitational    L 0-5

Sept. 27 at Susquehannock     L 0-7

Oct. 1 vs Bishop McDevitt        L 0-5

Oct. 3 vs Hanover                     L 1-3

Oct. 5 at Dover                         W 1-0

Oct. 7 at West York                   4:15

Oct. 10 vs Red Lion                  L 0-6

Oct. 12 at Dallastown               7:00

Oct. 13 at Greencastle-Antrim 4:00

Oct. 19 YAIAA Tournament

Oct. 20 YAIAA Championship

    2016 CROSS COUNTRY SCHEDULE

Sept. 8 at South Western  

           Girls 3-0, Boys 3-0

Sept. 13 at Spring Grov

           Girls 2-1, Boys 3-0

Sept. 17 at Big Spring Invite 9 am

Sept. 20 Home meet        

           Girls 0-4, Boys 3-1

Sept. 24 at Carlisle Invite     9 am

Sept. 27 at Susquehannock   4:30

Oct. 4 at Gettysburg              4:30

                Girls 2-2, Boys 4-0

Oct. 8 at Gettysburg Invite   9 am

Oct. 11 at Fairfield                 4:30

           Girls 3-1, Boys 3-1

Oct. 15 YAIAA Championships

BOYS BASKETBALL SCHEDULE

Dec 9 Bobcats TipOff             W 68-43

Dec 10 Bobcats Tip-Off          W 66-49

Dec 13 at Red Lion                 W 60-31

Dec 16 vs Dallastown             W 70-58

Dec 17 at York Suburban        W 63-33

Dec 20 at Central York           W 75-58

Dec 23 vs South Western       W 76-50

Dec 27 at East Penn vs G-A    W 59-48

Dec 28 at East Pennsboro      W 62-43

Jan 3 vs Spring Grove             W 75-59

Jan 6 at William Penn            W 79-61 

Jan 7 vs Greencastle-Antrim  W 80-45

Jan 9 at Cocalico                    W 61-35

Jan 11 at New Oxford             W 78-57

Jan 13 vs Red Lion                  W 63-40

Jan 16 vs Steel-High             W 101-64

Jan 18 at Dallastown              W 71-63

Jan 20 vs Central York            L 64-68

Jan 24 at South Western        W 80-40

Jan 27 at Spring Grove            L 67-77

Jan 31 vs William Penn(2 OT)W 85-83 

Feb 3 vs New Oxford              W 79-64

Feb 11 Littlestown                 W 79-41

Feb 15 vs York Catholic         W 69-66

YAIAA Tourney semifinal at Red Lion

Feb 17 vs Central York           W 62-51

                   YAIAA CHAMPIONS!!!

District 3 Championship run

Feb 20 vs Exeter                     W 86-38

Feb 23 vs Greencastle-Ant     W 73-52

Feb  27 vs Spring Grove         W 78-58

Mar 3 vs Mechanicsburg        W 61-44

            PIAA TOURNAMENT

Mar 10 vs Wissahickon          W 78-66 

Mar 16 vs Upper Merion         W 61-40

Mar 18 vs Arch. Carroll(2OT) W 86-84

Mar 20 vs Meadville                L 49-56

  2016 BOYS SOCCER SCHEDULE

Sept. 6 vs Red Lion                   L 3-0

Sept. 8 at Eastern York            W 4-3

Sept. 10 at York Suburban        L 2-0

Sept. 13 vs Dallastown             L 4-1

Sept. 15 vs New Oxford            W 3-2

Sept. 17 at Central York           L 7-0

Sept. 20 vs South Western       W 2-1

Sept. 22 at Spring Grove           L 0-2

Sept. 24 vs Governor Mifflin      L 1-6

Sept. 29 at Conestoga Valley    L 0-2

Sept. 30 at Dallastown              L 0-5

Oct. 4 at New Oxford                 L 1-6

Oct. 6 vs Central York                L 0-7

Oct.  8 vs Twin Valley                T 3-3

Oct. 11 at South Western           L 2-3

Oct. 13 vs Spring Grove             W 2-0

Oct. 14 at Red Lion                     L 0-1

Oct. 15 YAIAA Tournament

Oct. 17 vs Dover                         W 3-1

Oct. 18 YAIAA Tourney Semifinals

Oct. 20 YAIAA Championship

      2016 GIRLS VOLLEYBALL SCHEDULE

Sept. 3 at Trinity Tournament 

Sept. 6 vs William Penn             W 3-0 

Sept. 8 at York Suburban           L 0-3 

Sept. 10 at Dallastown Tourn 

Sept. 13 vs Susquehannock       L 3-0

Sept. 15 at Gettysburg               L 3-0

Sept. 19 vs Spring Grove        7:30 pm

Sept. 20 at West York                L 0-3

Sept. 22vs Kennard-Dale           L 1-3

Sept. 27 vs Eastern York           L 0-3

Sept. 29 at William Penn           W 3-0

Oct. 1 at Manheim Cnt Tourn  8:30 am

Oct. 4 vs York Suburban            L 0-3

Oct. 6 at Susquehannock          L 0-3

Oct. 11 vs Gettysburg               L 0-3

Oct. 13 vs West York                 L 0-3

Oct. 18 at Kennard-Dale            W 3-2

Oct. 20 at Eastern York             L 1-3

Oct. 24 YAIAA Tournament

Oct. 25 YAIAA Championship    

GIRLS BASKETBALL SCHEDULE

Dec 9 at Northern Tourn         L 20-55

Dec 10 at Northern Tourn       L 37-50

Dec 13 vs Eastern York          L 38-73

Dec 16 at York Suburban        L 24-57

Dec 20 vs Kennard-Dale          L 48-65 

Dec 21 vs Central York           L 11-65

Dec 23 at Gettysburg              L 53-59

Dec 29 Lady Bobcat(Columbia)L 48-69

Dec 30 Lady Bobcat(West Per)L 37-65

Jan 3 at West York                  L 21-56

Jan 4 at Cocalico                     L 38-56 

Jan 6 vs Dover                         L 13-80

Jan 7 at Greencastle-Antrim   L 18-60

Jan 9 vs Bermudian Springs   W 59-45

Jan 11 vs Susquehannock       L 34-67

Jan 13 at Eastern York            L 21-59

Jan 18 vs York Suburban         L 28-67

Jan 20 at Kennard-Dale           L

Jan 24 vs Gettysburg               L 39-70

Jan 27 vs West York                 L 35-57

Jan 31 at Dover                        L 40-70

Feb 3 at Susquehannock          L 10-50

SWIMMING SCHEDULE

Dec 15 vs Red Lion

          Boys L 64-103; Girls L 80-95

Dec 22 at Central York

          Boys L 48-134; Girls L 51-123

Jan 3 at Gettysburg

          Boys L 49-113; Girls W 79-73 

Jan 5 at York Suburban

          Boys L 25-68; Girls L 14-79

Jan 19 vs Susquehannock

          Boys L 76-103; Girls W 122-52

Jan 26 at Dover

          Boys L 56-111; Girls L 76-110

Feb 2 vs West York

          Boys L 73-106; Girls L 70-109

Feb 8 YAIAA Diving Championships

Feb 9-10  YAIAA Swimming Championships at Central York

Mar 3-4 District 3 Swimming Championships at Cumberland Valley

Mar 17-18 PIAA Swimming Championships at Bucknell Univ. 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now